26.11.2018 / Gösterim Sayısı : 90

AYVACIK 2. ZEYTİN ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

#2018 Ayvacık Zeytin Şenliği

AYVACIK 2. ZEYTİN ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ…

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde; Ayvacık Kaymakamlığı, Ayvacık Belediyesi,  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi, Ayvacık Ziraat Odası, Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği, Ayvacık Turizm Kültür Doğa ve Spor Derneği tarafından ortaklaşa "Ayvacık 2. Zeytin Şenliği" düzenlendi.

Ayvacık Atatürk Kültür Parkı'nda 2. si düzenlenen Zeytin Şenliğine; Ayvacık Kaymakamı Cevat ÇELİK, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal ŞAHİN, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Şube Müdürleri, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun ÇETİN, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet GÜLER, İl/İlçe kurum ve kuruluşlardan yönetici ve çalışanlar, siyasi parti temsilcileri, Zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan birçok çiftçi ve firma yöneticileri katıldı.

Ayvacık Kadırga koyunda zeytin hasadıyla başlanan "2. Zeytin Şenliğine" , Ayvacık Atatürk Kültür Parkı'nda firmaların stantlarda ürünlerini tanıtması ve folklor gösterileriyle devam etti.

Zeytin Şenliğinin Açılış konuşmasını Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal ŞAHİN yaptı. ŞAHİN konuşmasında "Ayvacık zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahiptir. Zeytin şenliğimizi ulusal boyuta taşımak istiyoruz. Bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğuna inanarak geçen sene başlattığımız şenliğimizi, inşallah büyüterek devam ettireceğiz". dedi.

Zeytin Şenliğinin Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ yaptığı konuşmasında; "Zeytin; insanlığın ilk çağlarından bu yana; barışın, onurun, bolluğun, bereketin simgesi olmuştur. Zeytinyağı, bitkisel yağlar içerisinde, fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilen tek yağ olup, insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Zeytin ağacı oldukça uzun ömürlü bir ağaç olup, ona " Ölmez Ağaç" ismi yakıştırılmıştır. Yaprağından, çiçeğine; yeşil-siyah meyvesinden, zeytinyağına, kerestesine varana kadar her yeri kullanılan istisna meyvelerden biridir zeytin. Dünyada 25 ülkede zeytin üretimi yapıldığını görmekteyiz. Üretiminin % 90'ı Akdeniz ülkelerinde yapılmaktadır. Türkiye'nin de bu üretilen zeytinin içerisinde çok büyük payı var. İlimizde 324 bin dekar alanda 7.833 üreticimiz zeytin üretimiyle uğraşmaktadır. Bunun 1.478 adet zeytin üreticisi Ayvacık İlçemize aittir. Ülkemizde toplamda 2 milyon 100 bin ton zeytin üretmekteyiz. Ülkemizin Dünya üretimine %12'lik bir katkısı var. Bu kadar önemli bir ürünü üreten ülkemizde zeytin üretiminde dünyada 4. sırada. Alan olarak ülkemiz tarım alanlarının yaklaşık %3,5 zeytin alanları kaplamakta. Çanakkale'deki tarım alanlarının %10'u zeytinliklerden oluşmakta. Ayvacık'ta tarım alanlarının %35'i zeytin bahçelerinden oluşuyor. Çanakkale'de 5,5 milyon zeytin ağacı varlığımız var. Bunun 2 milyona yakını Ayvacık ilçemizde. Çanakkale'mizde geçen yıl 175 bin ton zeytin üretimi gerçekleşti. Bunun yaklaşık 50 bin tonunu Ayvacık ilçemiz üretti. Ülkemiz zeytinyağı üretimine baktığımızda 160 ile 290 bin ton zeytinyağı üretimimiz var. Bunun 36 bin tonunu Çanakkale üretiyor. 36 bin ton yağ üretiminin içerisinden Ayvacık'ın üretimdeki değeri 10 bin ton dur. Çanakkale'deki üretilen yağın 3/1'ni Ayvacık ilçemiz üretmiş oluyor. İlimizde 2017 yılında 136 milyon lira üreticilerimize destekleme ödemesi yapılmış, bu ödemenin 9 milyon lirası Ayvacık ilçemizde yapılmıştır. Destekleme ödemelerinin 3 milyon 200 bin lirası zeytinyağı fark ödemesi desteklemesi olup bunun 1 milyon 140 bin lirası Ayvacık ilçemize yapılmıştır. Dedi.

Ayvacık Zeytin Şenliği kapsamında yapılan yarışmada, katılım gösteren 78 üreticinin zeytinyağı, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Teknik Personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verildi.

Şenlikte "zeytin" konulu düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere altın ve bisiklet başta olmak üzere çeşitli hediyeler verildi.

Zeytin Şenliği; Ayvacık Anadolu Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ve 1000 adet zeytin fidanının dağıtılmasıyla son buldu.

''