T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURAKLIK İL KRİZ MERKEZİ TOPLANTISI

Yayın Tarihi : 30.11.2023

​Çanakkale'de, "Tarımsal Kuraklık İl Kriz Yönetimi 2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı" Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat ŞEKER, DSİ 252. Şube Müdürlüğü, Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, İl Özel İdaresi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H.İbrahim BÜYÜKGAGA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN, Ziraat Odaları Çanakkale İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli katıldı.

Türkarslan: "Suyun %74'ü tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Bu çok ciddi bir rakam. Bizler tarımsal sulamalarda sulama suyu miktarını en asgariye düşürüp, su kaynaklarından en iyi şekilde istifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Su her geçen gün bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal kuraklık bir yerde meydana geldiğinde, toplumun bütün kesimlerini etkilediğini görüyoruz. Doğal afetlerin içerisinde en yıkıcı sonuçlar doğuranı kuraklıktır. Bizler kuraklık meydana gelmeden önce hazırlığımızı yapmamız ve gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2023-2027 yıllarını kapsayacak kuraklık eylem planını hazırladık. İl Müdürlüğü olarak kuraklığın öneminin farkındayız. Bundan dolayı İl ve İlçe Müdürlüklerimizde oluşturulan teknik ekipler tarafından ekili-dikili alanlar ayda en az üç defa kontrol edilerek bakanlığımıza rapor halinde durum iletilmekte. Gerekli görülmesi halinde SMS ve Sosyal Medya Hesaplarımız ile üreticilerimizi uyarıyoruz. Suyu tarımda, sanayide ve evsel kullanımda tasarruflu kullanılmamız gerekmekte. 2023 yılının kuraklığın yaşanmadığı, bol yağışlı ve verimli bir yıl olmasını diliyorum." dedi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren “Bitkisel Üretimde 2022/2023 Üretim Sezonunda Ekili Dikili Alanlarda Mevcut Durum ve Kuraklığın Etkilenme Durumu", DSİ 252. Şube Müdürü Uğur Gürsel Altay “DSİ Sorumluluk Alanındaki Baraj ve Göletlerin Doluluk Oranları, Kuraklığın 2023 yılında su depolama yapılarına etkileri, olası kuraklıkta alınacak tedbirler", Meteoroloji Müdürlüğünden Öznur KARABIYIK “2022/2023 Su Yılında Yağışların Aylık ve Günlük Mevcut Durumu ve Uzun Yıllar Karşılaştırması", Çanakkale Belediye Başkanlığından Mühendis Ertan AÇIKGÖZ “Yıllık Tüketilen İçme Suyu, Mevcut Durum, Kuraklık Etkisi, Olası Kuraklıkta Alınacak Önlemler" konularında katılımcılara ayrıntılı sunum yaptılar.

Toplantıda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Murat ŞEKER de bir konuşma yaptı.

Toplantı; Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Konusunda katılımcıların görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.