T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 100 KADIN TARIM İŞÇİSİYLE ŞEHİTLERİMİZİN YANINDAYIZ

Yayın Tarihi : 20.11.2023

​Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilen, Çanakkale Valiliği tarafından finanse edilen, Cumhuriyetimizin 100. yılında, İlimize tarım alanlarında çalışmak üzere İl dışından gelen, 100 Kadın Tarım İşçisine  'CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ÇANAKKALE ŞEHİTLİK GEZİSİ' düzenlendi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan TÜRKARSLAN: “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Üreten, Alın Terini Toprağa Döken 100 Kadın Tarım İşçimiz ile Şehitlerimizin yanındayız.

İlimiz tarım alanlarında çalışmak üzere ilimize rekolte durumuna göre değişmekle birlikte yıllık 7.500 ile 14.500 kişi arasında İl dışından (Urfa, Mardin, Diyarbakır, Adana, Konya) Mevsimlik Tarım İşçisi gelmektedir. Bu genç yaştaki kadın tarım işçilerimiz yıl boyunca tarım alanlarında çalışmakta. Ancak sosyal olarak neredeyse hiçbir etkinliğin içerisinde yer almamaktadırlar. Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tarım işçilerimize Çanakkale Şehitlik gezisi düzenledik. Bizim için bunca emek harcayan tarım işçilerimizin her daim yanlarındayız."dedi.

Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası'nda gezilen alanlarda Çanakkale Savaşlarındaki tarihi olaylar tek tek mevsimlik tarım işçilerine rehber eşliğinde anlatıldı.

Geziden oldukça memnun oldukları gözlenen tarım işçileri, ''Burada, ülkemizin dört bir yanından, vatan evlatlarının savaştığını ve bu topraklar için şehit düştüklerini gördük. Çok duygulandık. Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve İl Müdürü Nazan Türkarslan olmak üzere herkese teşekkür ederiz'' dediler.