T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİMLE DAHA GÜVENDESİNİZ

Yayın Tarihi : 16.11.2023

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsim Manisa Bölge Müdürlüğü işbirliğinde “Tarım Sigortalarının Önemi, Tarım Sigortalarında Meydana Gelen Yenilikler" konularında Biga, Çan, Bayramiç Yeşilköy de eğitim toplantıları düzenlendi.

Toplantılara TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, Şube/İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Teknik Personel Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve Temsilcileri, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve üreticiler katıldı.

Türkarslan: “Tarımsal üretim, her aşaması risk altında olan bir sektör. Bu riskler iklim kaynaklı olabildiği gibi, bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Üreticilerimiz bu riskleri en aza indirebilmek için ekili/dikili alanlarını, hayvan varlıklarını TARSİM kapsamında sigorta yaptırması gerekmektedir. 2024 yılında; sözleşmeli üretim yapan ve ayrıca bazı hayvancılık desteklemelerinden faydalanmak isteyen üreticilerimiz ekili/dikili alanlarını, hayvan varlıklarını zorunlu olarak Tarsim kapsamında sigorta yaptırmak zorunluluğu getirildi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm tarımsal üretimin Tarsim kapsamında sigorta yaptırma zorunluluğu getirilmesi planlanmaktadır. Bakanlığımızın Tarım Sigortalarına verdiği önem ve yapmış olduğu çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu doğrultuda, İl Müdürlüğü olarak, üreticilerimize gerekli olan eğitim ve yayım çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bugün burada, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğümüz ile birlikte düzenlediğimiz bilgilendirme toplantısı, bu kapsamda yapmış olduğumuz faaliyetlerdendir. Amacımız, üreticilerimizin TARSİM kapsamındaki her türlü doğal afete karşı ürünlerini sigorta yaptırarak, uğrayacakları zararı en aza indirtmektir. Ben, çiftçilerimizin bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyorum. Doğal afetlerinin yaşanmadığı, bol, bereketli kazançlar elde etmenizi temenni ederim."dedi.

Ardından TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu : “Tarım Sigortalarının Önemi, Tarım Sigortalarındaki Yenilikler, Sözleşmeli Üretim Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik Kapsamında Tarımsal üretim sözleşmesine tabi ürünlere veya üretim varlıklarına sigorta yaptırılması zorunluluğu getirilmesi, Meyvecilikte sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar" konularında katılımcılara ayrıntılı sunum yaptı, üreticilerin sorularını cevaplandırdı. Talepleri alındı.

Toplantıda TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender katılımcıları kırsal kalkınma yatırımları konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.

Toplantılar üreticilerin bu konular hakkındaki görüşlerinin, taleplerinin alınması, karşılaştıkları sorunların dinlenmesinin ardından sona erdi.