T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KARLI BİR HAYVANCILIK İÇİN KALİTELİ KABA YEMİ KENDİN ÜRET

Yayın Tarihi : 30.10.2023

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülen, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından desteklenen “ORGANİK KIRMIZI ET ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI" Projesi kapsamında Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliğine bağlı proje üreticilerine, hayvansal üretimde yem ihtiyacını karşılamak amacı ile Yem bitkisi İtalyan Çimi (Reygrass) tohumu teslim edilerek, Organik Tarım Sertifikaları verildi. Ayrıca 2. Bir Proje olan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Yürütülen, İl Özel İdaresi Tarafından Finanse edilen “ÇANAKKALE İLİ İLÇE BAZLI KABA YEM DESTEĞİ" projesi kapsamında da üreticilere % 50 hibeli İtalyan Çimi tohumu teslimi gerçekleşti. Proje kapsamında İlimiz genelinde toplam 1.096 çiftçiye 9.600 da. alanda 48.000 kg Ryegrass (İtalyan Çimi) tohumu ekimi yapılacaktır.

Proje ile Çanakkale ilinde hayvancılık yapan, Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere yönelik İtalyan Çimi tohum desteği sağlanarak kaliteli kaba yem elde etmeleri sağlanacaktır.

Ayvacık ilçemizde törene; Ayvacık Kaymakamı Salih SAK, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan TÜRKARSLAN, Ayvacık İlçe Tarım Müdürü Mehmet Emin EKİCİ, Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Özcan YILMAZ, İl/İlçe Müdürlüğünden Teknik personeller, Birlik Üreticileri ve çiftçiler  katıldı.

TÜRKARSLAN Törende yaptığı konuşmada: “Çanakkale hayvansal üretimde, su ürünlerinde olduğu gibi,  tarımsal alanda da çok geniş bir yelpazeye sahip. Çanakkale yapı olarak organik tarıma çok uygun. Şu an 35 üreticimize %100 hibeli 3500 kg tohum dağıtımı yapacağız. Ayrıca kaba yem ile bir ikinci projemiz daha var. 40 Köyde 55 çiftçimize %50 Hibeli 1.500 Kg Tohum dağıtımı gerçekleştireceğiz. Hayvancılıkta girdi maliyetleri çok önemli. Hepimizin ortak sorunu. Karlı bir hayvancılık yapabilmek için, temel kural girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Bizlerde maliyeti düşürmek için hayvanlarımızın tükettiği yemi, kaliteli kaba yemi kendimiz üretmemiz gerekir." dedi.

​Proje kapsamında üreticilere İtalyan Çimi tohumları ve Organik Tarım Sertifikaları verilerek tören sona erdi.