T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANLAMLI ZİYARET

Yayın Tarihi : 15.10.2023

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü" dolayısıyla orman yangınından dolayı zarar gören Çanakkale Merkez ilçe Yağcılar köyü ile Çıplak ve Tevfikiye köylerindeki kadın çiftçileri ziyaret etti.

Ziyarete; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan ile birlikte Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga ve teknik personel katıldı.

Türkarslan:" Birleşmiş milletler, kadınların tarımsal üretimde kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip olduğu öneminden hareketle 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü olarak ilan etmiş ve 2008 yılından bu yana her yıl 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü olarak kutlanmaktadır. Dünyada tarımsal iş gücünün % 43 ünü kadınlar oluşturmakta. Kadın çiftçilerimizin emeğini ve bu ülke için değerini anlatmaya ne zaman ne de kelimeler yeter. Bu toprakları nakış gibi işleyen, binbir emekle nesiller ve nimetler yetiştiren, elinin değdiğini güzelleştiren, üreten, ürettiğine katma değer katmayı çok iyi bilen, çiftçi kadınlarımızın; “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü" kutlu olsun." dedi.

​Kadın çiftçiler bu anlamlı günde Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan'ı yanlarında görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.