T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CEVİZ VE BADEM FESTİVALİ KAPILARINI AÇTI

Yayın Tarihi : 8.05.2023

Biga Belediyesi, Biga Ziraat Odası ve Özel Sektör tarafından Biga Kapalı Pazar alanında bu yıl birincisi düzenlenen “Türkiye Ceviz ve Badem Festivali" kapılarını üreticilere açtı.

Açılış törenine Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü Kurucu Müdürü Dr. Erdal Orman, Biga Ziraat Odası Başkanı M. Güray Ergün, Biga Ticaret Borsası Başkanı Bülent Baş, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır, Türkiye Ceviz Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Akhan, Şube/ İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Siyasi Parti İl/İlçe Temsilcileri, Köy Muhtarları ve üreticiler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ: “Çanakkale, denizi kucaklayan bereketli topraklarında 115 farklı ürünün üretildiği, 222 bin büyükbaş, 850 bin küçükbaş hayvan varlığı ile, ülkemiz tarım alanlarının sadece % 1,3 ilimizde de olmasına rahmet tarımsal üretim değerleriyle 18. sıradaki; Türkiye Tarımının lokomotif illerinden biridir.

Bugün Biga'mızda insan sağlığı, besin değeri ve ülkemiz, ilimiz açısından çok önemli olan iki ürün;  “ Türkiye Ceviz ve Badem Festivali için toplanmış bulunmaktayız. Çanakkale'de 45 bin dekar alanda toplam 800 bin adet ceviz ağacı bulunmakta. Bunların 460 bin tanesi meyve veren yaştaki ağaçlardan oluşmakta ve yıllık 14 bin ton ürün alınmaktadır. Ülke üretiminin % 4,2 sini ilimiz karşılamakta ve üretim miktarı bakımından 5. sıradaki ildir. Ağaç başına verim ülkemizde 22 kg iken ilimizde 30 kg dır. Yine ilimizde 12.334 dekar alanda toplam 410.636 adet badem ağacı bulunmakta. 288.216 adedi meyve veren yaştaki ağaçlardan yıllık 7 bin 752 ton ürün alınmaktadır. Ülkemiz badem üretiminin % 4,1 ini ilimiz karşılamakta ve üretim miktarı bakımından 6. sıradaki ildir. Ağaç başına verim ülkemizde 14 kg iken ilimizde 27 kg dır. İlimizde ceviz ve badem üretiminin tarımsal üretim değerlerimize katkısı 700 milyon ₺. dir.

Ceviz ve badem ülkemiz için çok önemli iki üründür. Burada şunu da belirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Maalesef bazı danışman firmalarımız, danışman arkadaşlarımız sadece ekonomik gelir elde etmek için ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda ülkemizde yanlış alanlara, yanlış çeşitlerle bahçe kurdurduğuna şahit olmaktayız. Buda sektöre çok büyük zararlar vermektedir. Üreticilerimizin, firmalarımızın bahçe kurmadan, karar vermeden önce il/ilçe müdürlüklerimizdeki uzman arkadaşlarımızla da görüşmelerini tavsiye ederim.

Birincisi düzenlenen Türkiye Ceviz ve Badem Festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Biga Belediyesi, Biga Ziraat Odası ve Sayın Aycan Kemahlı ya, katılım sağlayan firmalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür eder 2023 yılının bol bereketli bir yıl olmasını temenni ederim." dedi.

Açılışın ardından protokol tarafından festivale katılım sağlayan firmalara ait stantlar gezildi, ürünleri incelendi, ürünleri hakkında bilgi alındı.