T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TEKNİK PERSONELE SÜNE MÜCADELESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 13.04.2023

​Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından Çanakkale Ticaret Borsası Toplantı salonunda teknik personele süne mücadelesi eğitimi verildi.

Eğitime Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah DENİZ,  Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ekrem KAYA, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Erkan YILMAZ, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Birol MIHÇI, İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personeller katıldı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN konu ile ilgili: “Dünyada ve Ülkemizde temel besin maddesi başta buğday olmak üzere tahıllardır. Yaklaşık 17 bitki türü insanlık besin ihtiyacının %95'ini sağlarken, bu oran içerisinde en büyük paya tahıllar sahiptir. İnsan beslenmesinde alternatifsiz bir bitki olan buğday, un haline getirilerek ekmek ve diğer unlu gıdaların üretiminde kullanıldığı gibi bulgur, makarna, irmik, bisküvi gibi ürünlerle günlük beslenmemizde önemli bir yer almaktadır. Bu sebeple ilimizdeki kaliteli buğday üretimi açısından süne mücadelesi önem arz etmektedir. İl genelinde toplamda 20 ekip 96 teknik personel ile 620.000 dekarlık survey alanında süne mücadelesi çalışmaları yapılmaktadır. Bu yapılan çalışmalar ve takipler ile süne zararı minimum düzeye indirilmektedir." dedi.

Konu uzmanları Ziraat Mühendisi Ekrem KAYA ve Ziraat Mühendisi Erkan YILMAZ tarafından sünenin tüm yaşam döneminde yapılacak sürveyler ve mücadele konusunda sunum yapıldı.

Görüş ve öneriler ile eğitim sona erdi.