T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ELMA İÇ KURDUNA KARŞI BİYOTEKNİK MÜCADELE

Yayın Tarihi : 31.03.2023

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Elma Bahçelerinde İç Kurduna (Cydia pomonella) karşı Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi'' kapsamında; Bayramiç ilçesi Evciler köyünde şaşırtma tekniği olarak bilinen Isocod-C asımı ile elma iç kurduna karşı biyoteknik mücadele yöntemleri hakkında üreticilere kapsamlı eğitim verildi.

Eğitim çalışmasına, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN,  Bayramiç İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Ziraat Mühendisi Fatih ERGİN, Ziraat Mühendisi Gözde ÇIKIKÇI KÜÇÜKKARAKAŞ ve üreticiler katıldı.

Eğitimin açılışın da bir konuşma yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN: “Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 üretim sezonunda uygulamaya başladığımız elma bahçelerinde iç kurduna karşı (Cydia pomonella) biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması projesi ile uygulama alanlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Bu yöntemler ile üreticilerde biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerine karşı farkındalık sağlamak, alternatif mücadele yöntemlerini tanıtmak, kimyasal mücadeleyi azaltmak için çalışmalarımız devam ediyor. Çiftçilerimizin en zorlandığı girdi maliyetlerini düşürmek, çevreye dost üretim sistemleri ile ilaç kullanımının en aza indirilerek kalıntısız ürün yetiştirmek, çevremizi ve toprağımızı korumak, verim ve kaliteyi yükselterek tüketiciyi sağlıklı ürünlerle buluşturmak istiyoruz. Sağlıklı gelişen nesiller için bu tarz projeleri üreticilerimize benimseterek yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz." dedi.

Teknik personeller tarafından Elma üretiminde karşılaşılan diğer hastalık ve zararlılar, Entegre mücadele, Bilgisayarlı tahmin ve erken uyarı sistemleri hakkında bilgilendirme yapılarak, bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının sağlanması amacıyla hasat öncesi pestisit denetimi çalışmaları anlatıldı.

Eğitim üreticilerden gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.