T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EVCİL HAYVANLARA MİKROÇİP UYGULAMASI

Yayın Tarihi : 28.12.2022

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması çalışmalarına devam ediliyor. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanıyor ve el terminali aracılığıyla okunabiliyor. Bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak. 

Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına Dair Yönetmelik Kapsamında her yaştan hayvanın kimliklendirilip kayıt altına alınması uygulaması 5199 sayılı kanun gereği 31.12.2022 tarihine kadar tamamlanacak olup 2023 yılı başlangıcından itibaren sadece 6 aylığa kadar olan hayvanlar kayıt edilebilecektir.

Çip temini zorluğu, sistemdeki arızalar v.b. nedenlerle özel Veteriner Hekim Muayenehaneleri veya İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinde çip taktırma işlemini tamamlayamayan hayvanseverler söz konusu yerlerde verilecek beyannameleri doldurarak 31.12.2022 tarihi mesai bitimine kadar kayda sokturmaları durumunda yılbaşından sonra cezasız olarak işlemleri tamamlanacaktır. 

Sahipli hayvanların dijital kimliklendirilmesi çalışmaları kapsamında mikroçip takılmasına 31 Aralık 2022 Cumartesi günü de kurumumuzda devam edilecektir.

Hayvan severlerin mağduriyet yaşamaması ve cezalı duruma düşmemesi için yılsonuna kadar işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.