T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

6410 AŞILI FİDAN DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 19.12.2022

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi" ve "Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve iskan" projeleri kapsamında yürütülen Damla Sakızı, Karadut, Aronya üretiminin yaygınlaştırılması projeleri için temin edilen 6.410 adet aşılı fidanlar toprakla buluşturulmak üzere üreticilere dağıtıldı.

Fidan dağıtım törenine; Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan EREN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa NAZLIM,  Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sadık KÖSE, Teknik personel ve üreticiler katıldı.

Törende; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen; 2.110 adet damla sakızı fidanı 42 da alana dikilmek üzere üreticilere verildi. 2021 yılındaki dağıtılan sakız ağacı fidanları ile birlikte Gökçeada'daki sakız ağacı sayısı 3600'e yükseldi.

Ayrıca,  Gökçeada'da uzun yıllardır dağınık ağaçlar şeklinde yetişmekte olan Urmu çeşidi Karadutların yetiştiricilik alanlarını genişletmek, dondurma ve pasta sanayisine hammadde oluşturmak amacıyla ilkbahar döneminde Gökçeada'dan aşı kalemi alınarak elde edilen 1.500 adet Urmu Karadutu 45 üreticiye, bunun yanında 2.800 adet aronya fidanı 7 üreticiye; toprakla buluşturulmak üzere teslim edildi.