T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇANAKKALE TARIM SEMPOZYUMU BAŞLADI

Yayın Tarihi : 18.11.2022

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen " 3. Çanakkale Tarımı Sempozyumu" Ziraat Fakültesi Amfi salonunda açılış töreni ile başladı.

Sempozyumun açılışına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Kurum Müdürleri, Akademisyenler, Firma Yetkilileri, Teknik Personel, Öğrenciler ve üreticiler katıldı.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ; "Çanakkale, 115 tane farklı bitkisel ürünün üretildiği, bunlardan 47 tanesinin üretim miktarı bakımından ilk on içinde yer aldığı, bitkisel, hayvansal ve su ürünleri açısından Türkiye'nin lokomotif illerinin başında yer almaktadır. Tarıma Dayalı Sanayi de Ezine Gıda Organize Sanayi bölgesinin devreye girmesi ile bir atılım gösterecektir. Üreticilerimize 2021 yılında 310 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı. Tarımda yenilikleri, yeni teknolojiyi en iyi kullanan illerin başında yer alıyoruz. Hazırladığımız projelerle ilimiz tarımına, üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar ellinin üzerinde proje uyguladık" dedi.

Çanakkale ili ve çevresi özelinde bitkisel ve hayvansal üretimin mevcut durumunu değerlendirmek, güncel tarımsal üretim tekniklerini ve teknolojilerini tanıtmak, tarıma katma değer katabilecek ürün ve yöntemleri irdelemek amacıyla düzenlenen " 3. Çanakkale Tarımı Sempozyumu" Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ev sahipliğinde üç gün sürecek.