T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KALİTELİ KABA YEM ÜRETİMİNİ ARTTIRMAK İÇİN İTALYAN ÇİMİ TOHUMU DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 21.10.2022

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, Gelibolu Kırmızı Et Üreticiler Birliğinin talepleri üzerine Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Yürütülen, İl Özel İdaresi Tarafından Finanse edilen " Kaliteli Kaba Yem Üretimini Arttırılması" projesi kapsamında üreticilere % 50 hibeli İtalyan Çimi tohumu dağıtıldı.

Tohumluk dağıtım törenine Gelibolu Kaymakamı Bekir ABACI, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Nejat ÖNDER, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer DAĞLAR, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Latif CANDAN, Şube ve İlçe Müdürleri, Birlik ve Kooperatif Başkanları, Köy Muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Tohumluk dağıtım töreninde bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ konuşmasında; İlimizde 222 bin büyükbaş, 850 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunmakta olup yıllık 980 bin ton kuru yoncaya, yada eşdeğerinde kaba yeme ihtiyacımız var. 2021 yılı verilerine göre 540 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yem üretimimiz mevcut olup, yaklaşık 440 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yeme, başka bir ifade ile 300 bin dekar daha yonca veya bunu karşılayacak kaba yemi üretmemiz gerekmektedir. Karlı bir hayvancılık yapabilmek için, temel kural girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Bizlerde maliyeti düşürmek için hayvanlarımızın tükettiği yemi, kaliteli kaba yemi kendimiz üretmemiz gerekir.

Bu kapsamda 2015 yılından buyana İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda başta İtalyan çimi, çayır mera yem bitkisi karışımları olmak üzere; yemlik soya-silajlık mısırın birlikte silaj yapılması gibi, özellikle yonca ekilemeyen susuz kuru tarım arazilerinde İtalyan çimi ekimini yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılmış, yapılmaya devam etmektedir.  2014 yılında 0 dekar olan İtalyan Çimi ekim alanı 2021 yılı sonunda 89 bin dekara kadara, üretim 423 bin ton yeşil ota çıkartılmıştır. İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan projeler kapsamda üreticilerimize Bakanlığımız ve Çanakkale İl Özel idaresinden sağlanan kaynakla ile son beş yılda 94 ton İtalyan çimi tohumu dağıtılmış, bu yıl da 38 ton İtalyan Çimi tohumu dağıtılacaktır. Dağıtılacak 38 ton tohumun 16.750 kg % 50 hibe olarak Gelibolu ilçemizde dağıtılacak. Bununla son beş yılda dağıttığımız tohum miktarı 132 tona ulaştı. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.

Proje kapsamında Gelibolu da 185 üreticiye 16.750 kg İtalyan Çimi tohumu dağıtılmasının ardından tören sona erdi.