T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÜSTÜ AÇIK TOPRAKSIZ SULU TARIM MODELİYLE TÜRKİYE DE İLK HİDROPONİK (TOPRAKSIZ TARIM)

Yayın Tarihi : 7.10.2022

Çanakkale'nin Lâpseki ilçesinde çiftçilik ile uğraşan Hanife Kartal, üstü açık topraksız sulu tarım modeliyle Türkiye de ilk marul yetiştiriciliği yapan üreticimiz olmuştur.

Üreticimiz Hanife KARTAL yapmış olduğu söyleşide; "Hidroponik tarım, bitkilerin besin bakımından zengin bir solüsyon içinde, topraksız bir ortamda yetiştirilmekte kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde bitkiler topraktaki besinlerin yerine, bitkinin ihtiyacı olan mineralleri içeren besin solüsyonunu sularına ekleyerek vermekteyim. Bitki beslenmesi için toprağı kullanmak yerine, bitkiler besin açısından zengin su ile beslenir ve bu da toprak temelli yöntemlerle gelen birçok yükü ortadan kaldırır.

Bu şekilde arazi ve su tasarrufu, daha az kimyasal, daha hızlı büyüme, kısa zamanda daha fazla verim, besin kontrolü ile sağlıklı bitkiler üretilmektedir. Yabani ot mücadelesi olmadığı için işçilik giderlerinde de tasarruf sağlamaktadır. Ben şuana kadar yaptığım üretimden ve geriye dönüşlerden çok memnunum. 1 dekar alanda yetiştiriciliğine başladığım bu marul bahçesini en kısa zamanda arttırmak istiyorum. Yeni başlamama rağmen dışarıdan gelen taleplere yetişemiyorum. Şu an burada gördüğünüz ürünlerin hepsi sahipli. Gördüm ki iyi ve kaliteli ürün üretildiğinde satma sıkıntısı da olmuyor. Çünkü sizi gelip buluyorlar. Ben tüm üreticilerimize gönül rahatlığı ile Hidroponik tarımı öneriyorum" dedi.

Marul bahçesinde incelemelerde bulunan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ: " Kadınlarımızın tarımsal üretimlerde atılımlar yaparak bir şeyleri başarmaları bizleri çok mutlu ediyor. Hanife hanıma çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu çalışmalar birçok üreticiye ilham kaynağı olacaktır. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu çalışmalarda desteğe ihtiyacı olan tüm üreticilerimizin yanındayız." dedi.