T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BOZCAADA BAL HASAT ŞENLİĞİ

Yayın Tarihi : 12.09.2022

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen 'Efe Arısını Saflaştırma ve Damızlık Ana Üretimi'  projesi kapsamında Bozcaada da bal hasat şenliği düzenlendi.

Şenliğe: Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa KARA, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan YILMAZ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Bütçe Daire Başkanı Kahraman AKDOĞAN, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Başak EGESEL, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitü Müdürü Dr.Ertuğrul ARDA, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet ALDEMİR, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Proje yürütücüsü Mustafa Köseoğlu, Çanakkale Arıcılar Birliği Başkanı Cahit İleri, sivil toplum kuruluşları ve arı üreticileri katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ: "Adalarımız turizmde olduğu kadar arıcılıkta da çok önemli bir yere sahip. Adalar ana kara ile ilişiği kesilmiş dört tarafı su ile çevrilmiş izole adalar. Bu konumundan dolayı da arıcılık projesi için özel öneme sahip. Adalarımızın doğal izole bölgeler olmasından dolayı ana karalardaki arılar ile ilişikleri kesilmiş durumda. En önemlisi adalarımızın florası arılar için çok uygun. Bu proje ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği efe arısının gen kaynağını muhafaza etmek. Bozcaada denildiğinde turizmin yanında arısı ve balını da ön plana çıkararak ilçemize artı bir katma değer katmasını amaçlıyoruz."Dedi.

Proje yürütücüsü  Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa KÖSEOĞLU'nun proje sunumundan sonra yapılan bal hasadı ile program sona erdi.