T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇANAKKALE DE BALIKÇILAR MAVİ SULARA UĞURLANDI

Yayın Tarihi : 1.09.2022

Çanakkale de 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu Biga ilçesi Kemer Köyünde Balıkçı Barınağında düzenlenen törenlerle açıldı.

Törene; Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Biga Kaymakamı Erdinç DOLU, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, İlçe Jandarma Komutanı Albay Sadi AKMAN, Belediye Başkanları, Kurum Amirleri, Siyasi Parti İl Başkanları ve temsilcileri, Ticaret Sanayi Odası ve Ticaret Borsası Başkan ve Temsilcileri, Ziraat Odası Başkanları, Şube Müdürleri, Teknik Personel, Kooperatif Başkanları, Köy Muhtarları, çok sayıda balıkçı ve balıkçıların aileleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ: "Çanakkale; Bitkisel üretim ve hayvansal üretimde olduğu kadar su ürünlerinde de çok önemli bir potansiyele sahiptir. 671 km kıyı uzunluğu ile Türkiye'de Muğla'dan sonra en uzun kıyı uzunluğuna sahip il konumundadır. Marmara denizi, Boğaz, Ege denizi ve yine adalarımızın etrafı, Edremit, Saroz körfezi olmak üzere çok ciddi bir avlak sahasına sahiptir. İlimizde 12 bine yakın balıkçımız ve 835 adet kayıtlı gemimiz bulunmakta. İlimizde avlanmanın yanında balık yetiştiriciliğin dede iyi bir yerdeyiz. İlimizde 23 adet balık yetiştiriciliği yapan tesisimiz var. 9 tanesi Alabalık tesisi. 1-2 yıl içerisinde faaliyete geçecek 600 tonluk Alabalık tesisimiz bulunuyor. 671 km lik kıyı şeridimizde midye üretimine çok uygun. Şuanda faal olarak 4 tane 7 bin tonluk midye üreten istasyonumuz var. Yıllık olarak ortalama 13-14 bin ton su ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz. Ben 2022-2023 sezonunun tüm balıkçılarımıza bol bereketli, kazançlı bir yıl olmasını diliyorum." Dedi.

Açılış töreninde Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Çanakkale Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erhan ÇİFTÇİ ve Çanakkale, Tekirdağ Deniz Ürünleri Avcı ve Üreticileri Birliği Başkanı Naci KARABİBER tarafından birer konuşma yapıldı.

Konuşmaların ardından Biga İlçe Müftüsü tarafından yapılan duanın ardından açılış kurdelesi kesilerek Balıkçılar, 'Vira Bismillah'  diyerek mavi sulara uğurlandı.