T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇANAKKALEDE GÖLET VE BARAJLAR BALIKLANDIRILDI

Yayın Tarihi : 24.08.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında Çanakkale genelinde baraj ve göletlere 1 milyon 500 bin adet aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Balıklandırma çalışmaları kapsamındaki Atikhisar Baraj gölündeki yapılan programa; Çanakkale Ak Parti Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü GÜLDOĞAN, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Seydi Ali DOYUK ve teknik personel katıldı

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ yaptığı açıklamada: " İlimiz için tahsis edilen 1.500.000 adet aynalı sazan balığı yavrusu İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonundan teslim alınarak Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz tarafından 9 Baraj 22 Gölet olmak üzere toplam 31 adet su depolama yapısına bırakılmıştır. Doğal bir tür olan sazan balığı sıkça tüketilmesi ve adaptasyonda başarılı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Yavru balıkların bırakıldığı baraj ve göletler ticari avcılığa kapalı olmasına rağmen amatör avcılığa açıktır ve bu tür balıklandırma faaliyetlerinin amatör avcılık turizmine katkı sağlaması beklenmektedir. Su ürünlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi; bilimsel temelli planlanma, ekosistem bazlı yönetim, sıkı gözlemler ve kontrollerin yapılması ile başarılabilir. Su ürünleri avcılığına getirilen düzenlemelerin takip ve kontrolü ile yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla İl Müdürlüğümüzce denetim ve kontroller hassasiyetle devam edecektir."Dedi.

Programda Çanakkale Ak Parti Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU'nun yaptığı açıklamasında; önceki yıllarda ilimizdeki baraj ve göllere 60-70 bin yavru balık bırakılırken geçen yıl 400 bin, bu yıl ise 1.500.000 adet sazan balığı yavrusu baraj ve göletlerimize bırakıldı. Önümüzdeki yıl 2 milyon adet hedef koyduk. Balıklandırma çalışması yapılan bu bölgelerde oturan vatandaşlarımız sportif amaçlı balık avlayabileceklerdir. Bu kaynakların korunmasını rica ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olsun.

Aynalı sazan balık yavrularının Atikhisar Baraj gölüne bırakılmasının ardından program sona erdi.