T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇİFTÇİLERİMİZE YENİ BUĞDAY ARPA ÇEŞİTLERİNİN TANITIMINA DEVAM EDİYORUZ

Yayın Tarihi : 27.06.2022

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Çanakkale'nin Biga İlçesine bağlı Güvemalan ve Osmaniye köylerinde buğday ve arpa çeşitlerinden oluşan 2 ayrı tarla günü düzenlendi.

Sertifikalı tohum kullanımını arttırmak, farklı çeşitlerin adaptasyonunu ve verim potansiyellerini belirlemek amacıyla düzenlenen etkinliğe; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. İrfan ÖZTÜRK, şube ve ilçe müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, kurum amirleri, köy muhtarları, kooperatif başkanları, üreticiler ve teknik personeller katıldı.

İlk tören Osmaniye Köyünde Erdal Yürekli'ye ait tarlada yapıldı.  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve özel sektör tarafından geliştirilen 11 çeşitten oluşan buğday çeşitleri Dr. İrfan ÖZTÜRK ve Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü Teknik Personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan CAN tarafından üreticilere tanıtıldı.

Tarla Günü açılış konuşmasını yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ: "Dünyada en önemli üç besin kaynakları çeltik, mısır ve buğdaydır. Ülkemizde 70 milyon dekar alanda buğday yetiştiriliyor ve 20 milyon ton ürün elde ediliyor. Çanakkale'de ise yaklaşık 750 bin dekar alanda buğday üretilmekte ve yaklaşık 400 bin ton ürün elde edilmektedir. İl olarak verim ortalamamız 550-600 kg olup, 250-300 kg'lık Türkiye ortalamasının yaklaşık 2 katıdır. Arpada ise buğday üretim alanımızın yaklaşık % 40'ı kadar alanda üretim yapıyoruz, 135-140 bin ton ürün elde ediyoruz. Çanakkale olarak Türkiye ortalamasının yine yaklaşık 2 katı ortalama verimimiz var.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitümüzle birlikte çok güzel demonstrasyon çalışmaları yürütüyoruz. Biz kurduğumuz bu demonstrasyonları çok önemsiyoruz. Çiftçilerimizin bu kadar çok sayıda çeşidi deneme şansı yok. Bu demonstrasyonları kuruyor ve bu gün olduğu gibi tarla günü düzenleyerek sizlerin beğenisine sunuyoruz. Üreticilerimizin böylece seçme, değerlendirme ve kıyaslama şansı oluyor.

Bu gün burada Osmaniye Köyünde 11 çeşit Buğdayımızı sizlere tanıtacağız. Ardından Osmaniye Köyümüzdeki 2 diğer tarlamızda 8 çeşit arpamızı birlikte hasat edeceğiz. Ayrıca Yeniçiftlik köyündeki 5 çeşit arpamızla birlikte toplam 24 çeşidi demonstrasyona almış oluyoruz. Merkez Çıplak köyünde 31 çeşit buğday ve 4 çeşit yulaf olmak üzere 35 çeşitten oluşan büyük bir demonstrasyon alanımız var.

Tabi çalışmalarımız bununla da sınırlı kalmıyor. Buğday ve arpaya ek olarak yulaf, ayçiçeği, dane bakla, susam, silajlık mısır ve soya olmak üzere 8 türde 78 parselde toplam 72 çeşitten oluşan büyük demonstrasyonları başarıyla yürütüyoruz. Bu demonstrasyonlardan elde ettiğimiz sonuçları tüm iletişim kanallarımızın yanı sıra siz değerli çiftçilerimizle kısa mesaj yoluyla da paylaşacağız.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ve temsilen bu gün burada bizlerle olan enstitü müdür yardımcısı Dr. İrfan ÖZTÜRK'e bu çalışmaları uyum içinde birlikte yürüttüğümüz ve özellikle geliştirdikleri buğday çeşitlerine ABİDE, ANAFARTA, GELİBOLU ve Arpa çeşidine BOLAYIR olmak üzere Çanakkale'mizin manevi önemini anımsatan isimleri verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Tarlasını bize açan çiftçilerimiz başta olmak üzere tarla günümüze katılan tüm üretici ve konuklara ayrıca çalışmaları özveriyle yürüten ve bu tarla günü çalışmasında emeği olan tüm il ve ilçe personeline teşekkür ediyor, bereketli ve bol kazançlı bir üretim sezonu diliyorum." dedi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. İrfan ÖZTÜRK'te yaptığı konuşmada; "Enstitü olarak Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte böyle güzel çalışmaları keyifle birlikte yürütmüş olmaktan çok memnunuz. Çanakkale bizim içinde farklı bir öneme sahip. Çok fazla sayıda tür ve çeşidin ekonomik anlamda yetiştiği başka bir il yok. Çanakkale'yi destekleme modeli olarak da farklı değerlendirmek çok doğru olur. Bu yönde çalışmaların Bakanlığımızca yürütülmesi faydalı olacaktır. Bundan sonraki yıllarda da yine böyle etkinliklerde Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütmekten enstitü olarak mutluluk duyarız. Düzenlenen tarla gününün ve elde edilen sonuçların üreticilerimize yararlı olmasını diliyorum." dedi.

2. etkinlikte ise Güvemalan köyünde Hüseyin Cesura ait tarlada 8 arpa çeşidi sergilenerek Dr. İrfan ÖZTÜRK ve Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü Teknik Personeli Ziraat Mühendisi Şener KILIÇ tarafından üreticilere tanıtıldı.

Buğday ve arpa çeşitlerinin morfolojik, tarımsal, patolojik ve kalite özelliklerinin parsellerin başında detaylı bir şekilde anlatıldığı tarla günü arpa çeşitlerinin tek tek hasat edilerek tartılması ile sona erdi.

Demonstre edilen çeşitlerin özellikleri ve hasat edilen arpa çeşitlerinin verim sonuçları şu şekildedir.

ARPAÇeşit İsmiVerim (kg/da)Sıra/BoyHasat DurumuHastalık Zararlı Durumu
1
HELKE
7576 sıralı / Orta 82-102 cm Orta Erkenci Küllemeye toleranslı ve kahverengi pasa orta hassastır. Bölgede yaygın olarak görülen arpa yaprak leke hastalığına ve ağbenek yaprak leke hastalığına yüksek düzeyde toleranslıdır.
2HAZAR7146 sıralı / Orta 81-90 cm ErkenciKülleme ve yaprak çizgili leke hastalığına dayanıklı, kahverengi pas ve yaprak leke hastalığına toleranslı, ağbenek yaprak leke hastalığına dayanıklıdır. Ayrıca sap ve başak kırıcılığına karşı dayanıklıdır.
3YAPRAK6406 sıralı / Orta 80-95 cm ErkenciKülleme ve yaprak çizgili leke hastalığına dayanıklı, kahverengi pas ve yaprak leke hastalığına toleranslı, ağbenek yaprak leke hastalığına hassastır. Ayrıca sap ve başak kırıcılığına karşı dayanıklıdır.
4OCAK6152 sıralı / Orta 84-98 cm ErkenciYaprak çizgili leke hastalığına dayanıklı, küllemeye toleranslıdır. Yaprak leke hastalıklarına dayanıklılığı çok iyi, pas hastalıklarına karşı toleranslıdır. Sap ve başak kırıcılığına karşı dayanıklıdır.
5YAĞMUR6142 sıralı / Orta 70-104 cm ErkenciYaprak çizgili yaprak leke hastalığı ve yaprak leke hastalığı deneme sürecinde görülmemiştir. Küllemeye toleranslıdır. Yaprak ağ benek leke hastalığına yüksek düzeyde toleranslıdır. Pas geç dönemde görüldüğü için ekonomik verim düşüklüğü yapmamaktadır. Sap ve başak kırıcılığına karşı dayanıklıdır.
6YABA5882 sıralı / Orta 82-103 cm Orta ErkenciKüllemeye toleranslı ve kahverengi pasa hassastır. Bölgede yaygın olarak görülen arpa yaprak leke hastalığına orta düzeyde toleranslı, ağbenek yaprak leke hastalığına yüksek düzeyde toleranslıdır.
7PINAR5772 sıralı / Orta 80-95 cm ErkenciKülleme ve yaprak çizgili leke hastalığına dayanıklı, kahverengi pas ve yaprak leke hastalığına toleranslı, ağbenek yaprak leke hastalığına hassastır. Ayrıca sap ve başak kırıcılığına karşı dayanıklıdır.
8SULTAN5106 sıralı /Uzun 100-110 cm Orta ErkenciYaprak çizgili leke hastalığına toleranslı


BUĞDAYÇeşit İsmiKılçık/BoyDane RengiSertlikHasat DurumuHastalık Zararlı Durumu
1KÖPRÜ

Kılçıklı-Orta

95-105 cm

KırmızıSert-YarısertOrta ErkenciKülleme, kahverengi ve sarıpasa toleranslıdır.
2YÜKSELKılçıklı-OrtaKırmızıSert-YarısertOrta ErkenciYatmaya çok dayanıklıdır. Kahverengi pasa dayanıklıdır.
3ABİDE

Kılçıklı- Orta

80-90 cm

KırmızıSert-YarısertOrta ErkenciKüllemeye toleranslıdır. Kahverengi pasa yüksek düzeyde toleranslı olup, sarı pasa hassastır. Septoriya yaprak leke hastalığına orta düzeyde toleranslıdır.
4ANAFARTA

Kılçıklı- Orta

80-98 cm

KırmızıSert-YarısertOrta ErkenciKüllemeye yüksek seviyede toleranslıdır. Kahverengi ve sarı pasa yüksek oranda toleranslıdır. Septoriya yaprak leke hastalığına orta düzeyde toleranslıdır.
5DAMLA

Kılçıklı- Orta

80-90 cm

KırmızıSert-YarısertOrta ErkenciKüllemeye toleranslı, kahverengi pasa hassas ve sarı pasa dayanıklıdır. Septoriya yaprak leke hastalığına orta düzeyde toleranslıdır.
6SABAN

Kılçıklı- Orta

70-95 cm

KırmızıSert-YarısertOrta ErkenciKüllemeye toleranslı, kahverengi pasa orta hassastır. Yatmaya dayanıklıdır.
7NUSRAT

Kılçıklı- Orta

95-105 cm

BeyazYarı sertOrta ErkenciPaslara ve Küülemeye orta dayanıklı, sürmeye orta hassas
8TİGREKılçıklı-OrtaBeyazSertErkenci

Külleme ve pas hastalıklarına karşı orta derece toleranttır.

.

9ALMERİA

Kılçıklı-Orta

95-100 cm

Koyu KehribarSertOrta Erkenci

Külleme, Fusarium ve Kök Boğazı hastalıklarına karşı toleranttır.Sarı pas, kahverengi pas ve septoria'yaorta derece toleranttır.

 

10LANCİLOTTO

Kılçıklı-Orta

85-95 cm

KırmızıSertOrta Erkenci

Kahverengi pas, Sarı pas, mildiyö ve kökboğazı hastalıklarına karşı toleranttır.

 

11FALADO

Kılçıklı-Orta

90-100 cm

KırmızıSertOrta Erkenci

Kahverengi pas, Sarı pas, mildiyö ve septoria hastalıklarına karşı toleranttır.